Menu

Toruński Okręgowy Związek
Żeglarski

87- 100 Toruń
ul. ks. Jerzego Popiełuszki 1
Przystań Toruń, pokój 222

tel./fax 56 622 80 12
E-mail: biuro@tozz.org.pl

Nr konta:
86 1160 2202 0000 0000 5530 5552

Dni i godziny pracy Biura TOZŻ -
czwartek 16:30 - 20:00

Partnerzy<<< wstecz

56. DŁUGODYSTANSOWE REGATY NA WIŚLE 2021.

Dodano: 2021-07-28 05:06:02 Czytano: 381
Kto rzuci wyzwanie Wiśle?

   Te regaty są wyjątkowe. Warunki stawia tu królowa polskich rzek, a ta bywa nieobliczalna. 14 i 15 sierpnia odbędą się
56. Długodystansowe Regaty na Wiśle. Regatom patronuje Związku Miast Nadwiślańskich. Organizatorem regat jest Toruński Okręgowy Związek Żeglarski, wsparty finansowo przez Urząd Miasta Torunia i Marszałka Województwa. Emocje murowane.
    To najstarsze regaty rzeczne w Polsce. Zainicjowano je w 1936 roku na trasie Toruń – Bydgoszcz. Pod tą też nazwą: Regaty Toruń - Bydgoszcz impreza ta funkcjonowała przez lata i do dziś się z tą trasą kojarzy. Ale odstępstwa zdarzały się wielokrotnie, przy czym związek imprezy z Toruniem zawsze pozostawał zachowany. Toruń jest miastem wyrosłym z Wisły, a to zobowiązuje... Długodystansowe Regaty na Wiśle rozegrane zostaną w tym roku na trasie Nieszawa - Toruń. Odbędą się w trakcie Festiwalu Wisły, największej imprezy rzecznej w kraju, ubarwią drugi i trzeci dzień tej imprezy.
    Żeglowanie po rzekach, a po Wiśle przy niskiej wodzie w szczególności, to żeglarstwo przez wielkie Ż. Poza wiatrem, dochodzi nurt, jego zaburzenia i liczne przeszkody je wywołujące. Na Wiśle na żaglach nikt nie ziewa. Tu się po prostu dzieje.
    W latach 50. i 60. XX wieku podczas regat Toruń - Bydgoszcz szlify zdobywali najlepsi polscy finniści. Wisła na tym, w miarę spokojnym odcinku, uchodziła już za poligon doskonale szkolący młodych adeptów i karcący zbyt pewnych siebie. Mawiano wówczas, że kto umie żeglować po Wiśle, poradzi sobie w każdych warunkach. I to się sprawdzało. Triumfatorzy poprzednich edycji podkreślali zasadniczą wartość tej imprezy – bez silnika, na żaglu zawsze może się zrobić na Wiśle niebezpiecznie, a Regaty Długodystansowe są wyjątkową okazją, by zmierzyć się z rzeką pod okiem służb ratunkowych, czyli z gwarancją bezpiecznego powrotu do domu.
   W tym roku Regaty Długodystansowe na Wiśle rozegrane zostaną 14 sierpnia na trasie Nieszawa – Toruń i 15 sierpnia, w tzw.” klasie samorządowej”, w samym Toruniu. Przystań Toruń dysponuje łódkami klasy Puck, doskonale nadającymi się do zmagań na Wiśle, które można wypożyczyć, gdy obawiamy się o własny sprzęt. Zawody zostaną rozegrane w klasach: Puck, Omega, Jachty Kabinowe i Open. Do rywalizacji staną również kajaki. Podczas tych regat podium w ostatnich latach zaliczali zarówno mistrzowie klasy Sigma Activ, jak i zwolennicy ponadczasowych Omeg. Płynący na wiosłach spisywali się doskonale. Na Wiśle po pierwsze liczą się bowiem umiejętności, wyczucie nurtu, czytanie rzeki, szybkie reakcje na raptowne zmiany wiatru i... nos wyczuwający podwodne przeszkody. Ale wszystko jest dla ludzi. Wystarczy się odważyć. Satysfakcja gwarantowana.


Jacek Kiełpiński

/ Zawiadmienie o regatach. /


/ Biuro regat: biuro@tozz.org.pl /


/ Zgłoszenie /


/ Komunikat nr 1 /

/ WYNIKI REGAT /Fot. Jacek Kiełpińsk