Menu

Toruński Okręgowy Związek
Żeglarski

87- 100 Toruń
ul. ks. Jerzego Popiełuszki 1
Przystań Toruń, pokój 222

tel./fax 56 622 80 12
E-mail: biuro@tozz.org.pl

Nr konta:
86 1160 2202 0000 0000 5530 5552

Dni i godziny pracy Biura TOZŻ -
czwartek 16:30 - 20:00

Partnerzy<<< wstecz

Złote Knagi 2022 trafiły do najlepszych

Dodano: 2023-03-27 10:38:02 Czytano: 86
Zdj. Wojtek Szabelski
W Przystani Toruń przy ul. ks. J. Popiełuszki w sobotę 25 marca 2023 r. odbyła się uroczysta Gala Toruńskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, na której wręczone zostały nagrody Złotej Knagi dla najbardziej aktywnych żeglarzy.
W uroczystości udział wzięli m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski, I zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Grudziądza Róża Lewandowska i prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

- Żeglarki i żeglarze bardzo dziękuję, że jesteśmy razem, że nasze zamiłowanie do żeglarstwa skupia się również w takich chwilach uroczystych, wyjątkowych, potwierdzających umiejętności i zdolności - powiedział prezydent Michał Zaleski. Włodarz miasta podziękował za długoletnią działalność byłemu prezesowi TOZŻ Andrzejowi Podhalańskiemu, który przez 15 lat pełnił funkcję szefa związku. - W żeglarstwie jest tak, że zawsze jest ten pierwszy, ten najważniejszy, czyli kapitan. Andrzej pozostaje w związku jako honorowy prezes i to nas cieszy. Można powiedzieć, że nic w żeglarstwie toruńskim bez Andrzeja by się nie działo, a obszar toruński to nie tylko Toruń, ale także Grudziądz i kilka innych miast z naszego regionu. Inicjowane przez Andrzeja imprezy, wydarzenia, regaty, zawody żeglarskie, czy koncerty muzyki żeglarskiej, to dzieła, które pozostawił po sobie jako organizator naszego żeglarskiego życia. Drogi Andrzeju, bardzo serdecznie dziękuję za Twoje zaangażowanie. Wiem, że żeglarstwo pozostaje pasją na zawsze, natomiast organizowanie zdarzeń, imprez żeglarskich to jest taki dodatkowy wysiłek i bardzo dziękuję, że tego się podejmowałeś. Przyjmij najwyższe wyrazy uznania i zyczenia oraz pamiętaj, że to co zrobiłeś dla toruńskiego żeglarstwa zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Jak powiedział Andrzej Podhalański: - Nas społeczników czasami pytają: dlaczego to robicie, często kosztem własnego czasu, kosztem rodziny i spraw zawodowych? Szanowni Państwo, warto to robić, ponieważ Toruński Okręgowy Związek Żeglarski brzmi dumnie. Dlatego, że toruński i dlatego, że żeglarski.  Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję.

W uznaniu zasług Andrzej Podhalański otrzymał z rąk prezydenta Michała Zaleskiego symbolicznego toruńskiego anioła. Prezydent podziękował także obecnemu zarządowi TOZŻ. - Trzymam kciuki, żeby wszystko dobrze się układało. Gratuluję także wszystkim laureatkom i laureatom, żeglarkom i żeglarzom otrzymania Złotych Knag - podkreślił prezydent Torunia.

Odznakę Toruńskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego otrzymali z rąk prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasza Chamery zasłużeni żeglarze: Mieczysław Korzeniowski, Julian Michałowski i Mirosław Berliński.

Złotą Knagę 2022 w kategorii:

Przyjaciel TOŻŻ otrzymał Tomasz Pietysz - kapitan jachtowy, mieszkaniec Gdańska, wspierający działalność Toruńskiego Stowarzyszenia Żeglarzy Morskich. W 2022 r. brał czynny udział w prowadzonych szkoleniach na stopień Jachtowego Sternika Morskiego, prowadził jacht "Województwo Toruńskie" w rejsach z osobami niepełnosprawnymi z toruńskiej fundacji "Ducha", jak również młodzieżą z toruńskich szkół podstawowowych i średnich oraz w licznych rejsach szkoleniowo-stażowych po morzach Europy.

Zawodnik TOZŻ w klasie Optymist otrzymał Mikołaj Paderewski, który zdobył srebrny medal Mistrzostw Polski w klasie Optymist do lat 9. Mikołaj jest 11-krotnymzwycięzcą regat Pucharu Polski w klasie Optymist w kategorii do lat 9.

Zawodnik TOZŻ w klasie ILCA otrzymał Gustaw Zalewski - junior młodszy, zdobywca 1. miejsca w Mistrzostwach Województwa Kujawsko-Pomorskiego w klasie ILCA 4, 2. miejsca w Pucharze Polskiego Związku Żeglarskiego oraz 3. miejsca w Mistrzostwach Polski Sprint.

Żeglarskie Wydarzenie Roku - tytuł przyznano regatom o Puchar Toruńskiego Klubu Żeglarskiego, w 2022 r. odbyła się X edycja tych regat. Impreza zaliczana jest do Pucharu Polski klasy Optymist A i B. W zawodach wystartowało ponad 40 zawodników z całej Polski.

Rejs Roku - tytuł przyznano Rejsowi śródlądowemu z młodzieżą w rocznicę podniesienia bandery na Darze Pomorza, w ramach którego grupa toruńskiej młodzieży szkół średnich pod komendą Pawła Kmiecika popłynęła w rejsie z Iławy do Gdańska.

Żeglarski Klub Roku - tytuł przyznano Bractwu Wodniaków Grudziądz - klub w 2022 r. realizował zadania statutowe na rzecz upowszechniania żeglarstwa poprzez organizację regat żeglarskich, imprez upowszechniających żeglarstwo, spotkań z dziećmi i młodzieżą; zorganizował 5 kursów na patenty żeglarskie i motorowodne, 14 rejsów śródlądowych oraz współorganizował 5 rejsów morskich.

Żeglarski Talent Roku otrzymała Blanka Ordak - brązowa medalistka Mistrzostw Polski w klasie Optymist do lat 9. oraz brązowa medalistka Mistrzostw Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii dziewcząt 2022.

Edukator Żeglarstwa otrzymało Toruńskie Towarzystwo Tradycji Morskich - klub żeglarski, który w 2022 r. zorganizował szkolenie na patent Żeglarza Jactowego i Sternika Motorowodnego. Dwie edycje: wiosenną i jesienną zakończyło 30 osób.

Żeglarski Trener Roku otrzymał Ryszard Trąbała - trener żeglarstwa w Toruńskim Klubie Żeglarskim z największym doświadczeniem w województwie i jeden z bardziej doświadczonych trenerów w Polsce.

Żeglarz Roku otrzymał Maciej Jaskuła - w 2022 r. został Mistrzem Polski w Długodystansowych Mistrzostwach Polski jachtów kabinowych w klasie T1 oraz wicemistrzem Polski w Mistrzostwach Polski jachtów kabinowych w klasie T1.

Galę poprowadził, śpiewając i przygrywając na gitarze piosenki szantowe, toruński muzyk, autor tekstów oraz żeglarz Jacek Słupkowski. Poczęstunek dla gości Gali ufundowała toruńska firma Bartkowscy.

Źródło:
https://www.torun.pl/pl/zlote-knagi-2022-trafily-do-najlepszych-0
Zdj. Wojtek Szabelski