Menu

Toruński Okręgowy Związek
Żeglarski

87- 100 Toruń
ul. ks. Jerzego Popiełuszki 1
Przystań Toruń, pokój 222

tel./fax 56 622 80 12
E-mail: biuro@tozz.org.pl

Nr konta:
86 1160 2202 0000 0000 5530 5552

Dni i godziny pracy Biura TOZŻ -
czwartek 16:30 - 20:00

Partnerzy<<< wstecz

WSPARCIE DLA UKRAIŃSKICH ŻEGLARZY.

Dodano: 2022-03-09 08:50:01 Czytano: 51
Apel do członków PZŻ w sprawie treningów i zajęć dla żeglarzy z Ukrainy.

Szanowni Państwo,


Polski Związek Żeglarski oraz cała polska społeczność żeglarska z pełną stanowczością sprzeciwia się zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę, która dokonuje się przy udziale Białorusi. Związek nie może pozostać obojętny wobec tej niezrozumiałej i nieuzasadnionej agresji, która jest nie tylko pogwałceniem porządku świata jaki znamy, ale także naruszeniem wszelkich zasad propagowanych przez sport i żeglarskie wartości.


Polski Związek Żeglarski zdecydowanie popiera stanowisko Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz Światowej Organizacji Żeglarskiej World Sailing, które dla bezpieczeństwa uczestników zaleciły, aby międzynarodowe federacje sportowe i organizatorzy imprez sportowych nie zapraszały, ani nie zezwalały na udział rosyjskich i białoruskich sportowców i oficjeli w wydarzeniach międzynarodowych.

Zalecenia MKOl i World Sailing zostały jednogłośnie przyjęte przez Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego, który postanowił nie dopuszczać żeglarzy rosyjskich i białoruskich do jakichkolwiek form rywalizacji, treningu czy amatorskiego uprawiania żeglarstwa w Polsce. Nasi żeglarze nie będą także startować w regatach na terenie Federacji Rosyjskiej i Białorusi.


Zarząd PZŻ apeluje do zrzeszonych w PZŻ okręgowych związków żeglarskich, klubów sportowych, stowarzyszeń klas regatowych i innych organizacji członkowskich oraz organizatorów regat, szkoleń i rejsów żeglarskich o zastosowanie się do powyższych wytycznych.


W wyniku działań wojennych do Polski napływają setki tysięcy obywateli Ukrainy, zmuszonych do opuszczenia swojej Ojczyzny. Wśród uchodźców są także żeglarze, w różnym wieku i o różnym poziomie zaawansowania. Dla wielu z nich, zwłaszcza dzieci i młodzieży, powrót do treningu byłby z pewnością ważnym elementem radzenia sobie z traumą, a dla sportowców profesjonalnych możliwością wykonywania zawodu.


W związku z powyższym w nawiązaniu do działań podejmowanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki i Polski Związek Żeglarski zwracamy się do okręgowych związków żeglarskich, klubów sportowych, stowarzyszeń klas regatowych oraz innych organizacji członkowskich PZŻ, które mają możliwości i wolę szkolenia ukraińskich sportowców o włączenie się do realizacji projektu i zgłaszanie ofert w zakresie szkolenia sportowego dla zawodników ukraińskich.


Osobą kontaktową z ramienia PZŻ jest trener główny KNJ Rafał Szukiel (tel. 507 106 337). Informacje o możliwości pomocy prosimy zgłaszać na adresy mailowe: pyabiuro@pya.org.pl i r.szukiel@pya.org.pl. W razie jakichkolwiek pytań pozostajemy do dyspozycji.


                            Z żeglarskim pozdrowieniem

                                          Prezes

                        Polskiego Związku Żeglarskiego

                                 dr Tomasz Chamera     / Pełna treść apelu /